Uzturs ar 7 labību veidiem

Raksti

Uzturs ar 7 labību veidiem

Uzturs ar 7 labību veidiem

08.01.2017 13:17


Katra diena nes mums jaunus izaicinājumus, bet katru dienu mēs arī saņemam jaunus impulsus un ierosmes. Tam atbilstoši mums katru dienu ir nepieciešamas citādas enerģijas, kas atbalstītu mūs tajā, ko nedēļas ritmā ir jāpaveic. Te mums var palīdzēt dažādās labību kultūras.

Labība – enerģijas piegādātājs katrai dienai

Kopš seniem laikiem labība ir cilvēces galvenais uzturlīdzeklis. Visās seno laiku attīstītajās kultūrās tā ir spēlējusi svarīgu lomu uzturā. Un visos laikos veselīgas sabiedrības pamats ir bijis līdzsvarots un pilnvērtīgs graudaugu uzturs. Labība piegādā ne tikai barojošos ogļhidrātus, bet arī apgādā mūsu ķermeni ar pilnvērtīgiem vitamīniem un minerālvielām. Īpaša nozīme labības grauda saturā esošajām vielām ir mūsu ķermeņa dvēseliskajiem un garīgajiem procesiem. Cik atšķirīgas ir dažādās labību kultūras pēc to veidojuma, tikpat atšķirīgas tās ir arī pēc to smalkā sastāva un iedarbības uz mūsu ķermeni.

Kā labības iedarbojas nedēļas ritmā?

Mūsu dzīve ir ievīta ritmos. Mūsu elpošana ir ritmiska, pulss ir ritmisks, un mēs piedzīvojam dienas, nedēļas vai gada ritmus. Mēs ar saviem gribas spēkiem varam dzīvot pretēji šiem ritmiem, taču tas maksā spēku. No otras puses, dzīve saskaņā ar dabas dotajiem ritmiem spēcina ķermeni, dvēseli un garu. Nedēļas ritmam, dažādajām nedēļas dienām kopš seniem laikiem ir piekārtotas planētas. Tas līdz pat mūsu dienām parādās dienu nosaukumos (vācu valodā: Sonntag – Saules diena, Montag - Mēness diena, utt.). Franču valodā šī nosaukumu atbilstība ir vēl daudz vairāk izplatīta. Kā nedēļas dienas ir saistītas ar planētām, tā labību kultūras – caur savām korespondējošajām planētām – ir saistītas ar nedēļas dienām.

Kāds planētām ar to sakars?

Pēc antroposofiskās izpratnes dažādās planētas, kā Mēness un Saule, Venēra, Jupiters, Marss, Merkurs un Saturns, tieši un netieši iedarbojas uz augiem. Ja Mēnesim, Venērai un Merkuram ir tieša ietekme uz vielu veidošanos, tad Saule, Jupiters, Marss un Saturns netieši veicina auga tēla veidošanos un pretestības spēkus. Katra planēta izrāda citādu iedarbību uz augiem un līdz ar to ietekmē atšķirīgas īpašības un enerģijas. Tas parādās augu izskatā un iedarbībā, jo katra planēta saista noteiktas enerģijas, bet bloķē citas.

Katrai dienai atbilstošā enerģija

Antroposofiskajā uzturā rēķinās ar šīm kopsakarībām tādejādi, ka nedēļas ēdienkartē katrai dienai ieteicamas ir tās labību kultūras, kam ir saistība ar atbilstošās nedēļas dienas planētu.

Sajūtiet, kas jums dara labu

Tā nav jāizjūt kā piespiedu ēdienkarte. Bet tas piedāvā iespēju ļoti cieši izjust nedēļas ritmu. Kā kopsakarībai starp labībām un nedēļas dienām galvenokārt ir dvēseliska nozīme, tā uzturs ar septiņām labībām piedāvā iespēju dzīvot atbilstošās nedēļas dienas noskaņā.


Kādēļ svētdien vajadzētu baudīt plēkšņu kviešus

Staltais plēkšņu kviešu (der Dinkel – vācu val.) veidols tiecas uz Sauli – pilns pašapziņas un pašpaļāvības. Tāpat kā Saulei planētu sistēmā, tā arī plēkšņu kviešiem organismā ir centrāla funkcija. Tie nodrošina izlīdzinājumu starp dažādajām orgānu sistēmām. Gaismas pilnā plēkšņu kviešu enerģija svētdienā piegādā – Saules atbalstīta – visus tos impulsus, kas tieši nedēļas nogalē mums ir labvēlīgi. Tā tie palīdz mums sakopot jaunus spēkus nedēļai.


Ko jums dod rīsi pirmdienā

Rīsi aug ūdenī – vidē, ko īpašā mērā ietekmē Mēness. Šī iemesla dēļ rīsi ir saistīti ar Mēness dīgšanas un auglības spēkiem. Rīsu barības vielas veicina vielmaiņas orgānus un atbalsta organisma spēku atjaunošanos. Rīsu ierosinošais spēks un vitalitāte dod – Mēness spēku ietekmes pastiprināti – visas tās enerģijas, kas ir īpaši nepieciešamas pirmdienā, sākoties darba nedēļai. Tā mēs varam labāk pārdomāt nedēļas nogales atziņas un atbrīvoti uzsākt jaunu nedēļu.


Kādēļ mieži otrdienā ir īpaši patīkami

Mieži pieder pie zemes senākajām labībām. Tie līdz mūsu dienām tiek augsti novērtēti dažādās kultūrās. Tos raksturo trīs īpašības: cukura process ar intensīvu iesala veidošanos, radniecība ar silīciju, kas it īpaši iedarbojas uz ādu un maņu orgāniem, kā arī, ka vārot veidojas gļotas, kas labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas orgāniem. Mieži dod dinamisku enerģiju un atbalsta sparīgumu. Caur Marsa ietekmi tie stiprina mūsu gribasspēku un sparu ķerties pie izaicinājumiem, kurus nes jaunā nedēļa, gan arī atrisināt tos.


Kā trešdienā iedarbojas prosa

Prosas būtību nosaka siltums un silīcijs. Prosas lietošana uzturā aktivizē ķermenī silīcija procesu, kas izpaužas veselā ādā un pastiprinātā uztverē, kas dod vietu arī garīgam jūtīgumam. Prosas apgaismojošais spēks – Merkura ietekmēts – īpaši nedēļas vidū, trešdienā pozitīvi iedarbojas uz maņu orgāniem un tā palīdz asināt mūsu uztveres un attīstīt pozitīvus impulsus.


Ko jums dod rudzi ceturtdienā

Spēcīgā sakņu veidošanās rudziem rāda ciešo saistību ar zemi un pamats to augstajai stabilitātei. Šie spēki darbojas arī uzturā. It īpaši tie stiprina galvu un nervu un maņu sistēmu. Rudzu zemējošais spēks Jupitera ietekmē stiprina domāšanas spēkus. No tā mēs nedēļas otrajā pusē, ceturtdienā, smeļamies enerģiju, kas mums palīdz piešķirt saturu līdz tam paveiktajam.


Kā auzas jūs atbalsta piektdienā

Auzu labā panesamība un darbspējas kāpinošā iedarbība tiek augstu vērtēta jau kopš seniem laikiem. Turklāt šī labības kultūra nenoslogo gremošanas sistēmu. Auzu emocionāli ierosinošā iedarbība īpaši tieši parādās bērniem. Tāpat kā mieži, arī auzas veido aizsargājošu gļotu slāni kuņģī. Neviltotais auzu spēks Venēras ietekmē dod mūsu dvēselei un mūsu ķermenim spēku un enerģiju, un ļauj mums pamanīt dzīves un pasaules skaistumu un harmoniju.


Kādēļ sestdienā īpaši laba ir kukurūza

Pēc sava veidojuma kukurūza ir mazāk smalki veidota nekā citas labības kultūras, taču arī tā veicina smalkus, dziļi pamatotus procesus. Tajā darbojas intensīvs cukura veidošanās process, tādēļ no kukurūzas graudiem var iegūt smalku cieti. Arī uzturā kukurūzai ir īpaša nozīme. Baudot kukurūzu pārmēru, tā var radīt kaitējumu, bet daudzveidīgā uzturā tā dod vērtīgu pienesumu. Kukurūzas kristalizācijas spēks – ar Saturna palīdzību – palīdz mums uzpildīties ar jaunu enerģiju. Tā mēs sestdienā nedēļas notikumu atskatā varam vieglāk saskatīt kopsakarības un jēgu.

Pieteikties jaunumiem

Kontakti

Veikals Mārtiņroze

Veikals Mārtiņroze logo

Adrese:
Mārupes iela 22,
Rīga, LV-1002
Darba laiks:
P. - Pk. 9:00 - 19:00
S. - 10:00 - 15:00
Sv. Brīvdiena